{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Nye lygter, fotos samt anmeldelse

2.110 visninger | Oprettet:

Så er der købt nye lygter.

Virker bedre end mine gamle Magicshine lygter, som plus har dissse fede look, matcher perfekt til min røde cykel :-)

De andre er bare ekstra :-)

900 lumens
Batteri tid ca. 3,5-4,0 timer

******************************************************************
Anmeldelse:
Ved første øjekast tænker man, nøj disse lygter skal jeg have! Men hvordan er de ift. Magicshine, som mange MTB ryttere er glade for.

Når batteriet monteres og man tænder for lygten er der ingen forskel på en Magicshine og disse lygter(Bike Ray), spredningen af lyset er ens. Men jeg kan mærke, at tænd/sluk betjeningen virker bedre end Magicshine.

Selve tænd/sluk knappen, fungere også som indikator for batteri niveauet; grøn for fuld opladt, blåt for 50% og rødt for 10% opladt. Ret smart! Batteri tiden er dog ikke testet, da jeg kun fik testet lygterne i ca. 1,5 times tid.

Funktionen med max styrke, lav styrke og blink, fungere præcis som Magicshine, så ingen ændringer dér.

Montering af lygte på styr, foregår vha. gummiringe, som virker fint - samme som Magicshine lygten - hjelmbeslaget fungere ligeledes fint.

Hvis der er behov for en anden spredning af lyset, kan den eksisterende reflektor i lygtehuset, udskiftes med et optik - Jeg prøvede med et 25° optik i lygten, som var monteret på styret og med den standarde udgave på hjelmen, var spredningen af lyset nok "weltklasse".
Optikken kan også monteres i Magicshine lygtehuset!

Pakkens indhold:
1 stk. lygte - 900 lumens
1 stk. batteri
1 stk. oplader
1 stk. forlængerledning
2 stk. gummi ringe til montering på styr
1 stk. hjelmbeslag
1 stk. opbevaringspose - orange

Positive:
De fede look med lækre farver, tænd/sluk virker fint også med vinter handske, forlængerledning.

Negative:
.... vi vil have to stk. 900 lumens i større lygtehus!

Håber det er til hjælp, for de mange der har spurgt til, om lygterne virker fint.

Nat fotos kommer en af dagene, hvor jeg medbringer mit dyre kamera med i skoven :-)

MTB F
Mand | 0 år | Oprettet: 28. nov 2009


Kommentér på:
Nye lygter, fotos samt anmeldelse
Annonce