733 visninger
|
Oprettet:
Tokens/volume spacer i gaffel {{forumTopicSubject}}
Hej har til min nye 27,5+ cykel (orbea Laufey) fået fingrene i en 130mm Fox 34 float rythem gaffel (hvilket er en opgradering iforhold til den recon den er født med)
Kan se at man kan justere opsætningen ved at fjerne / tilføje volume spacers
Er der en der kort kan forklare hvad effekt man for ud af at fx tilføje en spacer i gaffel???
feb 2008
Følger: 5 Følgere: 13 Cykler: 7 Svar: 100
http://www.bikerumor.com/wp-content/uploads/2014/08/bikerumor-suspension-setup-series-air-volume-adjustments-bottomless-tokens.gif
dec 2008
Følgere: 24 Cykler: 2 Emner: 78 Svar: 692
sep 2012
Følger: 7 Følgere: 8 Cykler: 1 Emner: 4 Svar: 593
Hvis man sætter en spacer i, har du samme lufttryk som da den bundende, men der er mindre plads inde i kammeret til luften, så når gaflen bliver trykket sammen kan den ikke trykke så meget sammen og går derfor ikke i bund på det samme 20 cm drop. Du står nu med en gaffel der er lige så god som først til de små ting, men stadig giver dæmpning når du rammer noget stort.
dec 2008
Følgere: 24 Cykler: 2 Emner: 78 Svar: 692
Og hvis jeg oplever at jeg ikke bruger hele min vandring så fjerner jeg en (tvivler dog på at det bliver tilfældet)
?
Har monteret den nye gaffel, men ikke testet den endnu... Synes godt nok der er længe til weekend
dec 2008
Følgere: 24 Cykler: 2 Emner: 78 Svar: 692
Tokens/volume spacer i gaffel