{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.931 visninger | Oprettet:

Compact/alm kranksæt t. racer - hvilke {{forumTopicSubject}}

Har købt en brugt Pinarello Prince, campagnolo record m zipp 300 kranksæt. har ikke kørt mere end 100 meter på den endnu.

Ved ikke helt om mit zipp 300 isis kranksæt skal skiftes til et compact - ville gerne kunne skifte efter behov... (normalt kranksæt i DK, compact ved ferier i bjerge). Enten ved at have et kranksæt der kan have både normal og compact klinger på, eller 2 kranksæt der kan skiftes når de passer på samme krankbox. Gider IKKE skulle skifte selve krankboxen hver gang.

F.eks. kunne jeg købe et compact FSA isis kranksæt, og så skifte med mit zipp 300 efter behov uden at skulle skifte krankbox - det skulle passe på den krankbox jeg har.

Eller købe Zipp VumaQuad kan som jeg forstår det have både have 53/39 og 50/34 klinger på samme spider. Dvs. man kan skifte fra normal til compact ved bare at skifte klinger (kender dog ikke pris på hverken kranksæt eller klinger)

Men - ved ikke ret meget om kranksæt. Hvilke sexede, gode kranksæt (ikke shimano) er der på markedet, som kan løse mit behov (enten ved at skifte klinger, eller ved at have 2 kranksæt på samme krankbox)? Må gerne mache resten af cyklen i kvalitet

Håber på lidt generelle råd og tips.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Stoppet køkkenvask 600 kr.
  • Hænge lamper op 500 kr.
  • Painting the inside of a small building 3.940 kr.
  • Rengøring af 200 kvm hus 1.500 kr.
  • Hækkeklipning af ca. 35 m hæk 2.000 kr.
  • Privat kok søges til madlavning med grøntsager fra egen køkkenhave i Holte 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Compact/alm kranksæt t. racer - hvilke
Kommentér på:
Compact/alm kranksæt t. racer - hvilke

Annonce