{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
10.767 visninger | Oprettet:

sadelpind glider ned {{forumTopicSubject}}

Jeg var ude og cykle igår, og er efterhånden træt af min sadelpind: den synker langsomt ned - så jeg 3-4 gange i løbet af en tur skal stoppe og justere den op igen.

Jeg har strammet "strammeren" så meget jeg overhovedet kan, så meget så jeg næsten ikke kan trykke klemmen på plads.

Er der et trick? Udover mere drastiske metoder som at lime den fast osv smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Stoppet toilet 2.200 kr.
  • Montering af vaskemaskine og tørretumbler 1.200 kr.
  • Fejlsøgning og udendørs stikkontakt 1.500 kr.
  • Hæk 40 meter 500 kr.
  • Flooded bathroom. I did a washing machine cycle and a LOT of water poured out of both the general drain and the shower drain. Pls help 1.200 kr.
  • Tjek om vandlås er skruet rigtigt på 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  sadelpind glider ned
  • #1   21. jun 2012 Carbon pasta.

  • #3   21. jun 2012 og hvis du ikke har carbon pasta ved hånden så bare brug en masse tape!

  • #5   21. jun 2012 Jeg bruger også carbon pasta.

    En af dem jeg cykler med havde meget store problemer med det på hans specialised Carbon MTB, det viste sig hullet i rammen var en del for stort. så rammen røg ind på garantien.

    ved faktisk ikke hvordan det endte med og blive løst.


  • #6   21. jun 2012 Bech
    Der er vist en hvis forhandler der har skudt sig selv i foden der.

    Men carbonpaste burde kunne løse det. Ellers så tjek diameter på sadelrør og pind


  • #7   21. jun 2012 Jeg har nogle gange oplevet at carbon pasta fedter det hele for meget ind. Sandpapir (let) på indersiden af sadelrøret og på pinden, så sætter det sig fast.

  • #8   21. jun 2012 Man kan bruge tandpasta. Det virker på samme måde.


  • #9   22. jun 2012 Du kan prøve at tage saddelpinden helt op tørre den af for fedt der hvor du spænder den fast og tørre af for fedt indvendigt i toppen af saddelrøret der hvor saddelklemmen sidder. Virkede for mig da jeg selv havde samme problem. den var simpelhen bare blevet for fedtet.

  • #10   22. jun 2012 @Niklas R: det har jeg prøvet, og har også gjort situationen bedre. Men det er stadig ikke helt nok - mangler noget mere friktion, som nogle af de andre skriver...

    Må prøve at gøre den lidt mere ru med sandpapir først...


  • #11   22. jun 2012 Inspireret af jeres svar fandt jeg et godt indlæg her: http://www.bikeradar.com/forums/viewtopic.php?p=15863395


    God forklaring på hvad carbon paste er:

    Carbon assembly paste or compound is a gel that contains plastic / glass beads that provide additional friction when assembling parts, particularly to stop them moving e.g. seatposts, stems and bars and lessens the need for higher clamping forces which can damage parts



    Og et andet godt tip her (synes det lyder meget smart, da hårspray jo netop størkner og klæber lidt:

    I've used hairspray on my CF seatpost for the last 5 years or so - it was slipping down in my CF frame before someone advised me to use it. Works well - all I need to do is respray it every time I dismantle the bike.


    Tak for svar allesammen smiley


  • Kennetha
    Kennetha Tilmeldt:
    mar 2012

    Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 2
    #12   2. jul 2012 fik du erfaring med hairspray? ...Altså til cyklen smiley

  • #13   15. jul 2012 Hvad med sådan en løsning? nemt og sikkert også billigt

    http://autobus.cyclingnews.com/photos/2009/tech/probikes/martijn_maaskant_f1_PR09/Maaskant_F1PR_seatpost_clamp.jpg


  • #15   22. maj 2018 Gammel tråd, der lige får et 2018 followup. Jeg købte en 2017 model Trek Superfly 7, som er en alu cykel. I ikke længe efter jeg havde købte den, oplevede jeg også, at sadelpinden sank ned i rammen. I starten, blev det klaret, med noget carbon pasta. Men som tiden gik, opgraderede jeg min cykel, med en dropper post og så startede problemerne for alvor. En dropper, har jo en større massefylde og det gjorde, at der kom en masse KLIK og knaselyde fra rammen og problemet med, at pinden sank ned i rammen, blev værre og værre. Med den originale sadelpind monteret, kan man (når den ikke er spændt fast), ganske let, vrikke sadelpinden frem og tilbage, når den sidder i rammen. Må man kunne det? Skal sadelrøret i rammen, ikke være helt samme diameter, der hvor sadelpinden kan sidde?

  • #16   22. maj 2018 .. Og kan en producent af mountainbikes afvise at hjælpe, hvis man eksempelvis oplever "særlige" problemer, med en anden, end den originale sadelpind? Hvis de ikke har anført i salgsmaterialet, at "denne MTB, kan ikke anvendes med en dropper" eksempelvis?

Kommentér på:
sadelpind glider ned

Annonce