''Ballondæk'' - MTB {{forumTopicSubject}}
Hey der CG
Jeg kunne godt tænke mig at prøve kæfter med noget MTB kørsel i skoven på div. stier o.lign.
Er på SU, og der står ikke penge på kontoen til en sprit ny MTB cykel...
Jeg har til gengæld en lidt ældre (ca. 5 år) MBK Cheyenne stående, som jeg tænker at jeg kan starte ud med. Den har indvendige gear, skivebremser for- og bag og et stel uden affjedring. Nok ikke den mest oplagte cykel til en tur i skoven, men det er hvad jeg har til at starte ud på.
Der er som sagt ikke noget affjedring på den, men vil jeg ikke kunne hente lidt på den konto ved at montere et par ''ballondæk'' (eller hvad hedder det?)
- Er sådanne dæk slangeløse og kræver det et bestemt type fæld, eller skal der en speciel slange til?
Tak på forhånd
jul 2014
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 5
jul 2014
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 5
jan 2011
Følger: 4 Følgere: 6 Emner: 17 Svar: 464
jan 2011
Følger: 4 Følgere: 6 Emner: 17 Svar: 464
du har en city cykel, eller noget i nærheden af en mtb
maj 2013
Følger: 10 Følgere: 34 Emner: 64 Svar: 241
okt 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 2 Svar: 50
Ja, det kan du, det muligvis ikke det sjoveste og mest behagelige, men det er muligt, og du får muligvis en lille fornemmelse af hvad mountainbike egentlig er, og bare til info, så bliver det KUN federe jo bedre en cykel du får.
Er det en fordel med "ballondæk"?
Ja, det er det, selvom din cykel er en citybike, så tror jeg godt du kan montere dæk i bredden 1,95", måske også større, men så begynder vi at satse. Du skal altså have fat i nogle dæk der hedder 26"x1,95", og nej, de er ikke slangeløse, eller det kan de være, men det fungere ikke på de fælge du har lige pt. Og du skal heller ikke have ny fælge, dækkene burde passe fint på, ja hvis du er heldig passer slangen også. Men få fat i nogle af mærket Schwalbe, Maxxis, Continental eller lign. din lokale cykelhandler har HELT sikkert nogen, og eller kan de nemt findes på nettet, til ikke alt for mange penge.
Der er to fordele ved rigtige mtb dæk: du får meget mere greb, og det er super vigtigt i skoven, og så affjedrer de en smule, og det er måske det du mener når du spørger om "ballondæk" er en fordel. Når man kører mtb kører man typisk med meget lavt dæktryk, så har dækket en meget breddere trædeflade, og man har derfor meget bedre greb, men pas på! for lavt dæktryk og man klemmer slangen mellem dæk og fælg(det hedder snakebite, fordi man får to aflange huller i hver side af slangen). Da din cykel er en citybike vil jeg dog passe på med at have alt for lavt dæktryk, men du kan sagtens undgå at pumpe dækket helt op.
Når du så endelig er kommet i skoven, så tænk over hvordan du kører, stå op i sadlen, kør i lavt gear, og husk hele tiden på at du kører på en citybike, så den har muligvis ikke så godt at masser af stød, så undgå hop, og store drop.
- Stay Smooth, som man siger
jul 2014
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 5
Til jer andre, så er jeg (som jeg også skrev i indlægget) godt klar over at det ikke er den mest oplagte cykel til skoven... Jeg skal self. ikke ud på hardcore singletrack ruter og vild offroad kørsel
Så kan jeg altid spare op til nyt grej, hvis det er noget jeg bliver bidt af.
jul 2014
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 5
jul 2013
Følger: 4 Følgere: 3 Svar: 29
jul 2014
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 5
nov 2009
Følger: 1 Cykler: 1 Emner: 14 Svar: 50
hehe
sep 2011
Følger: 6 Følgere: 5 Cykler: 1 Emner: 18 Svar: 1.420
Eller i gamle dage hvor man havde cantilever bremser og ikke disc bremser... uhhh ja vi stod jo af cyklerne inden sving og nedkørsler, træk forbi forhindringer og på cyklen igen...nååå ja glemte helt at man kørte meget meget langsommere den gang end man gør idag
Rasmus
Du kan lave nærmest alle dæk og fælge slangeløse inc dem du har på din cykel så det er ikke et problem og koster ikke en formue (dog mere end to std butyl slanger).
Du kan sagtens køre med stiv forgaffel, når man kan en smule teknik finder man ud af at både arme og ben har længere vandring end en forgaffel, folk er desværre så dele fikseret at de glemmer at man skal lære teknik inden man køber det smarte udstyr, man lærer aldrig at udnytte delene i nærheden af hvad de kan hvis teknikken ikke er der.
Der er noget om at du med fordel kan skifte til en lidt mindre klinge foran på cyklen når du skal en tur på grusstien men du fjerner samtidig de lidt tungere gear når du så kører på asfalt så det er smart lige at vurdere hvad man har mest brug for i hverdagen.
''Ballondæk'' - MTB