{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.252 visninger | Oprettet:

En ordentlig skideballe :o) {{forumTopicSubject}}

Synes lige i skal have den her.
Mine ture går somregel fra Østerbro til Helsingør, ad strandvejen, og så retur.
Ny ved jeg ikke om nogen af jer kender den strækning. Anyway, så har der i længere tid været noget vejarbejde i Humlebæk som gør at der er nogle onde kanter/huller samt masser af buede køreplader på cykelstien. Hvad gør jeg? Naturligvis tager jeg den " almindelige" vej det stykke for at passe min dejlige cykel. :o) Forleden hører jeg så en råbe da jeg kører på netop det stykke. ( Har musik i ørerne med pæn volumen så i første omgang bider jeg ikke mærke i det ) Men kigger så til høje hvor jeg ser en, undskyld udtrykket, gammel kælling som skælder og smælder på mig for at køre på vejbanen. I første omgang griner jeg bare lidt ad det, men hun bliver ved. Jeg beslutter mig så for at prøve at forklare at cykelstien er elendig og at det er derfor. Så da bilen er kommet op på siden af mig igen efter at have kørt gennem en lille rundkørsel, prøver jeg at råbe det. Men hun er endnu mere tosset og råber fjols og idiot og gestikulerer som en anden italiener. osv.. Der slap min tålmodighed sgu op så jeg ignorerede dem resten af vejen hvor de kørte ved siden af mig og kaldte mig ting man ikke må sige på fjernsyn.. Men så har man også prøvet dét :o)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Et kabel er gravet gravet over, der mangler ca 10 cm ledning 890 kr.
  • Hjælp til at male og spartle 1.500 kr.
  • Samle kommoder 880 kr.
  • Rengøring af badeværelse 500 kr.
  • Vægmonterin af skænk 771 kr.
  • Wc afløb 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  En ordentlig skideballe :o)
  • #1   29. jul 2008 heheheh smiley
    jeg kører præcis samme vej meget ofte, og ja de lang huller ved humlebæk er virkelig irriterende -_-'
    og jeg giver dig fuldstændig ret i, at mange billister er indebrændte over, at man køre på kørebanen, men jeg plejer også bare at ignorere dem smiley


  • #2   29. jul 2008 nej, det er nu udemærket at bo i kbh smiley
    men det kender du jo ikke noget til ...hehe


  • #3   29. jul 2008 hehe Jakob, godt lavet smiley
    jeg har ingen respekt for sådanne typer, det kunne jo sagtens være godt meget galt, hvis du var styrtet, det må jo være lidt at et chock man får :s


  • #4   29. jul 2008 Jep, man skal sgu passe på derude. Det der undrede mig mest var vel egentlig at "kvinden" i bilen har været 60-65 år..rimelig aggresiv moden kvinde.. :o)
    Så har jeg fået et par sprinkler-bad , men det er vel noget de fleste cyklister har prøvet!
    Tager dog det meste med et gran salt... men jeg kan sagtens følge dig Jakob i at kunne tænde af hvis folk opfører sig totalt uansvarligt. Så din reaktion er vel det tætteste man kan komme på iorden!


  • #5   29. jul 2008 jep peter, jeg har også fået et sprinkler-bad - man skal passe på med at køre på bilernes kørebane smiley


  • #6   2. aug 2008 har været ude for lidt af det sammen det var til en løb, der blev af holdt i byen. der var et strek på ca 500 - 700 meter. hvor jeg lagde midt i højer side for ikke komme ud i det sand der lagde i siden. også var der en klovn der lagde bag mig og dyttede fordi han ville forbi. da jeg så var kommet i mål, holdte han så ind og tændte helt af. men så var der heldigvis en af dem der fra hjemmehværnet der kom og fortalte ham af dert var mig der have ret til og køre der.
    Men man bliver da bare lidt forskrækket over der er så dan nogle der ikke lige kan vendte til man er i mål.


Kommentér på:
En ordentlig skideballe :o)

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce