{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.580 visninger | Oprettet:

Mavic crossride slør efter 300km {{forumTopicSubject}}

Jeg står i den irriterende situation at jeg har opdaget der er slør i lejerne i mit bagnav. Det drejer sig om et mavic crossride hjul i 29" der kun har kørt omkring de 300 km. Det skal lige nævnes at det er med x-12 bagaksel (12mm).

Jeg synes ikke lige umiddelbart der er nogen mulighed for at stramme det op, så jeg går ud fra det er med faste lejer. Hvad pokker gør man så lige? Er det bare nye lejer der skal deri allerede, og kan det virkelig passe efter kun 300km?

Det skal siges at der ikke er ret meget slør deri. Man kan høre det når der "trækkes sidevejs" i fælgen, når den er monteret på cyklen. Eller når man står med hjulet i hånden og rykker i akslen. Men efter mit hoved skal der ikke være noget mærk- eller hørbart slør i sådan en bagaksel.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tilslutning af lampe 500 kr.
  • Montering IKEA kommode 400 kr.
  • En badeværelsesdør der skal være 1-2 cm kortere 1.350 kr.
  • Elektriker: Lægning og tilslutning af ca. 5-6 m2 elvarmemåtte. 2.200 kr.
  • Klipning af hæk 2.000 kr.
  • Trække strøm til vaske- og opvaskemaskine. Ledninger skal ikke fræses ind men kan gemmes bag elkabler. Herudover tilslutning af komfur jf. stik. 4.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Mavic crossride slør efter 300km
Kommentér på:
Mavic crossride slør efter 300km

Annonce